Periodontal

Periodontal problemi olan hastalarımıza iki türlü tedavi yaklaşımında bulunmaktayız.

1 Periodontal rahatsızlığı ileri düzeyde olan hastalarımızı diş eti uzmanına yönlendirmekteyiz.

2 Diş eti rahatsızlığı başlangıç aşamasında ve orta üzeyde olan hastalarımızı ise diş eti tedavisi, diş taşı temizliği yapmakta ve ağız bakımı eğitimi vermekteyiz.

 

DISETI HASTALIKLARI VE TEDAVI YÖNTEMLERI

Periodontal hastaliklar, büyük bir oranda önlenebilen ve kontrol altina alinabilen hastaliklardir. Tedavi; iyi agiz hijyeninin saglanmasina, dogru ve erken taniya ve dogru tedavi yaklasimlarina baglidir. Bu nedenle hem hastanin hem de hekimin tedaviye aktif olarak katilimi gerekir.

 1. Tedavinin 1. asamasi

Periodontal tedavide en önemli asama enfeksiyonun ortadan kaldirilmasi ve hastanin etkili ve düzenli bir sekilde diseti, dis ve disler arasi temizligi uygulayarak agiz sagligini koruyabilmeyi ögrenmesidir. Enfeksiyonun ortadan kaldirilmasi; hastaliga sebep olan mikrobiyal dental plak, dis tasi ve dis tasinin tutundugu kök yüzeyinin hekim tarafindan temizlenmesi ve hastanin bu durumu korumasi ile mümkündür. Bu islem “baslangiç tedavisi” adini alir, her tip periodontal hastaligin tedavisinde vazgeçilmez asamadir ve vakanin durumuna göre 3-4 seansta gerçeklestirilir. Baslangiç tedavisi sirasinda kötü ve taskin dolgularin yenilenmesi, çürük dislerin doldurulmasi, diseti kenari ile uyumu ve sekli dogru olmayan protezlerin düzeltilmesi gibi bakteri tutunmasini kolaylastirici yerel faktörlerin uzaklastirilmasi, kanal tedavileri ve varsa ümitsiz dislerin çekimi gerçeklestirilmelidir. Ayrica sistemik bir hastaligin varliginda tibbi konsültasyonlar da bu safhada yapilir. Bu asamada olasi protezler için planlama yapmak da gereklidir.

 1. Tedavinin 2. asamasi

Periodontist baslangiç periodontal tedavi asamasi ile tam olarak tedavi edilemeyen bir durum tespit etmisse periodontal cerrahi islemler önerecektir. Baslangiç periodontal tedavi sonrasinda kalan cep derinlikleri, diseti büyümeleri ve çekilmeleri, kemik erimesinin varligi ve sekli, diseti miktari gibi veriler alinacak karari etkiler. Tüm periodontal hastaliklar ve defektler ayni cerrahi islemlerle tedavi edilemezler. Tedavi seçimindeki belirleyici faktörler, hastaya ve dokuya ait özellikler ve mevcut periodontal hastaligin seyri ve yayginligidir.

Cerrahi periodontal tedavinin ana amaci; cep derinliklerini ortadan kaldirmak, kemik-diseti ve dis iliskisini orijaline benzetmeye çalismak, böylece hastanin ve hekimin kolay temizleyebilecegi bir ortam yaratmaktir. Bu nedenle “düzeltici tedavi” olarak da isimlendirilir.

Cerrahi Tedavi Tipleri

Operasyonlar lokal anestezi altinda yapilir. Gerektiginde operasyon öncesinde tibbi konsültasyonlar ve tetkikler istenir.

 Gingivektomi

Sadece disetini ilgilendiren bir islemdir. Diseti cebinin ve dis eti büyümelerinin ortadan kaldirilmasi için bir miktar dis etinin kesilip çikarilmasidir. Böylece hastaligin ilerlemesi durur, hasta kolay temizleyebilecegi ve daha estetik bir disetine sahip olur .

Flep operasyonu ve kemik cerrahisi islemleri

Hem disetini hem de altindaki destek dokulari ve kök yüzeylerini ilgilendiren bir islemdir. Kemik erimesi olan vakalarda uygulanir. Bu teknikle disetinin uygun bir sekilde kaldirilarak alttaki dokulara ulasilmasi ve tedavisi saglanir. Kök yüzeylerinin tam olarak temizlenmesi ve cep derinligi azaltma islemi ana amaçtir. Daha önce de bahsedildigi gibi derinlesen cepler içerisindeki bakteriler daha fazla kemik yikimina disin kaybina yol açacagi için bu ceplerin ortadan kaldirilmasi önemlidir. Operasyondan sonra cep derinlikleri azaltilmis veya ortadan kaldirilmis olur, böylece için hastanin ev bakimi ve hekimin profesyonel kontrolleri kolaylasarak periodontal sagligi idame ettirmek mümkün hale gelir. Hasta dogal dislerini koruyabilir ve ceplerden kaynaklanan enfeksiyon nedeniyle meydana gelen genel saglik problemlerinden de korunmus olur.

Flep operasyonu sirasinda alttaki kemik dokusuna da müdahele edilir. Bu islemler “kemik cerrahisi islemleri” adini alir. Flep operasyonu sirasinda diseti kaldirildiktan sonra, ölü yumusak dokular, kök yüzeyleri ve ayrica kemik içinde meydana gelen ceplerin içleri temizlenir. Böylece ameliyat sirasindaki mevcut kemik sekli degerlendirilmis olur. Daha sonra ya rezektif tekniklerle kemik sekli düzeltilerek orijinal sekline benzetilmeye çalisilir, ya da rejeneratif yöntemlerle kemik onarimi gerçeklestirilerek ve kemik içi cepler doldurularak orijinal kemik seviyesine getirilmeye çalisilir. Bu teknikte dogal veya yapay kemik tozlari, bunlarin üzerini örten membranlar, protein yapisindaki maddeler gibi çesitli materyaller kullanilir. Çogu vakada rezektif ve rejeneratif teknikler birlikte uygulanir. Kemik seklinin düzeltilmesi üstteki diseti dokusuyla saglikli iliskisi açisindan önemlidir.

Mukogingival cerrahi

Agiz içi yumusak dokulari ilgilendiren islemlerdir. Yetersiz yapisik diseti yüksekligi, diseti çekilmesi, yüksek kas baglantilari varliginda uygulanir. Böylece hastanin agiz bakimini saglayabilecegi dogal ortam ve protezli dislere destek olacak yeterli diseti miktarinin saglanmasi, estetik ve hassasiyet problemlerinin giderilmesi amaçlanir.

 

 1. Tedavinin 3. asamasi

Vakanin durumuna göre cerrahi olmayan ve cerrahi olan tedavilerden sonra elde edilen periodontal sagligin korunmasi ve hastaligin tekrarinin önlenmesi amaciyla hastalar düzenli araliklarla kontrol programina alinirlar. Basarili bir periodontal tedavi sonrasinda, idame tedavisine alinmayan ve kendi agiz bakimini saglamayan hastalarda kisa sürede doku yikimi tekrar baslar ve hastalik belirtileri ortaya çikar. (cep derinligi artar, kemik kaybi ve dis kaybi olur) Vakaya göre degisen 3-6 aylik araliklarla hasta periodontist tarafindan takip edilmelidir.

 

AGIZ-GENEL SAGLIK ILISKISI

Bu tür enfeksiyonlar sadece agiz içini etkilemekle kalmaz, bakterilerin toksik ürünlerinin kan dolasimina katilmasiyla bireyin genel sagligini da etkiler. Son yillardaki çalismalar diseti iltihabina sahip bireylerde bazi sistemik hastaliklarin gelisme riskinin arttigini göstermistir. Artan bu riskin tibbi risk faktörlerinden bagimsiz oldugu ve diseti iltihabinin siddetiyle iliskili oldugu belirlenmistir. Bu çalismalar sonucunda diseti iltihabinin diyabet, kalp-damar hastaliklari, ateroskleroz, bazi solunum sistemi hastaliklari, bebeklerde düsük dogum kilosu ve erken dogum riskiyle iliskisi saptanmistir.

 

 

AGIZ VE DIS SAGLIGI

Dis hastaliklari ve dis sagliginin korunmasi açisindan erken tani çok önemlidir Bu nedenle yilda en az iki kez dis hekimine muayene olunmasi önerilir.

Dis çürümelerinin önlenmesinde sularda yetirli flor olmasi, düzenli olarak dislerin firçalanmasi, dis ipi kullanilmasi, asiri tatli ve sekerli yiyeceklerden olabildigince kaçinma bunlar yendiginde mutlaka dislerin firçalanmasi, dis hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardir. Dis eti hastaliklarinin önlenmesinde de dis firçalama ve düzenli dis hekimi kontrolleri önemlidir.

Dislerde gelisim bozukluklari varsa erken dönemde özel dis hekimligi dallarinda uzmanlasmis birimlere basvurularak gerekli tedavi saglanmalidir.

Asiri asitli ve sekerli yiyecekler mikroorganizmalarin etkisini artirir. Disler sert cisimlerle karistirilmamali, findik, ceviz vb. Kabuklu yiyecekler dislerle kirilmamalidir. Bunlar dis minesinin çatlamasina ve bakterilerin etkisinin artmasina neden olur. Dis minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.

Agiz ve Dis Sagliginiz için…

Yapmaniz Gerekenler:

 • Her yemekten sonra dislerinizi firçalamalisiniz. Yemekten 2 saat sonra bakteriler üremeye baslar.
 • Yatmadan önce mutlaka dislerinizi firçalamalisiniz. Gece tükrük salgisi azaldigi için agiz kurur ve bakterilerin üremesine uygun bir ortam olusur.
 • Dilinizin en arkadini firçalamalisiniz. Burasu kötü kokularin merkezidir. Gargara suyuna batirilmis yumusak bir firçayla bu kismi iyice firçalamaniz gerekir.
 • Agziniz kurudugunda; sekersiz naneli sakiz çigneyin. Bu tükürük bezlerini çalistirir.
 • Yaninizda dis firçaniz yoksa: agzinizi mümkünse (tuzlu suyla) çalkalayin. Islak bir pamuk veya gazli bez ile dislerinizi silin. Gece yatmadan önce süt için veya peynir yiyin. Bu besinler bazik oldugu için agizdaki asit ortami nötralize eder. Içindeki “kazein” ise disi güçlendirir.
 • Çok iyi bir bakim yapipor olsaniz da yilda en az 2 kez dis hekiminize kontrole gidin.

 

DIS FIRÇALAMA NEDEN GEREKLIDIR?

Insan agzi dogum sirasinda sterildir. Dogum aninda mikroorganizmalar agiz ortamina dahil olur. Daha sonra bunlar agiz ortaminda çogalarak dogal agiz florasini olustururlar. Hatta bazi yeni dogmus bebeklerde agizda pamukçuk denilen rahatsizlik oülusur. Bunun sebebi agiz ortaminda mantarlarin çok hizli çogalmasidir. Verilen ilaçlarla mantarlar baski altina alinir ve  bakterilerin çogalmasina firsat taninir. Bakteriler çogalinca ilaca gerek kalmaz martarlara karsi bir denge unsuru olustururlar. Rahatsizlikta iyilesmis olur. Fakat bizde bu bakterilerle ömür boyu ayni vücudu paylasmak zorunda kaliriz.

Bizim dis firçalamakla yaptigimiz bu bakterileri disin üzerinden sürekli olarak uzaklastirmaktir. Yoksa amaçladigimiz agzi bir sekilde dezenfekte etmek degildir.

 

 

SAGLIKLI DISETI NASIL OLUR?

Saglikli diseti açik pembe renkli, mat, yüzeyi portakal kabugu gibi pütürlü ve sert kivamlidir. Saglikli diseti firçalama veya dokunma ile kanamaz.

 

 

DISETI HASTALIKLARI NELERDIR?

Diseti hastaliklari (periodontal hastalik), disi degil disi çevreleyen ve destekleyen dokulari etkileyen bir enfeksiyon hastaligidir. Hiç çürügü olmayan disler bile bu hastalik nedeniyle kaybedilebilir. Periodontal hastaliklar bir veya birçok disi etkileyebilen; çocuklarda, büyüme çagindaki bireylerde, eriskinlerde ve yaslilarda görülebilen toplumdaki en yaygin kronik hastaliklardir. Genellikle agrisiz seyrettigi için belirtileri hasta tarafindan zor farkedilir ve çogu vakada hekime geç müracaat edilir.

Dis çevresi destek dokular; diseti, dis kökü, çene kemigi ve disin kökünü çene kemigine baglayan liflerdir ve bu yapi “periodonsiyum” adini alir. Enfeksiyonun sadece disetini etkiledigi durumlar “gingivitis” olarak isimlendirilir. Gingivitisin belirtileri; kirmizi, sis, parlak, yumusak kivamli ve kolay kanayan disetidir. Kanama en önemli belirtidir.

Daha ileri olgularda diseti ile birlikte yukarida belirtilen diger dokularin da etkilendigi durumlar “periodontitis” olarak tanimlanir. Periodontitisin belirtileri; disetinde kanama, kirmizi/mavimsi-morumsu renk degisikligi, diseti çekilmesi, diseti büyümesi, dislerde yer degistirme, aralanma, uzama, sallanma, abse olusumu, hassasiyet ve kötü agiz kokusudur. Agri genellikle abse olusumu ile birlikte görülür. Sonuçta periodonsiyumda enfeksiyon, estetik bozukluk, çigneme kaybi ve yapilacak protezleri tasiyamayacak hastalikli ve destegi azalmis bir alt yapi meydana gelir.

Periodontal hastalik tipleri nelerdir?

Periodontal hastaligin tipi periodontal tedavinin basarisini etkileyen önemli bir faktördür. Pek çok periodontal hastalik tipi vardir. En sik görülenler sunlardir:

Gingivitis

Periodontal hastaliklarin en hafif seyreden seklidir. En önemli nedeni mikrobiyal dental plaktir. Disetinde ödem, kirmizi renk, parlaklik, firçalama sirasinda veya kendiliginden kanama ve agiz kokusu ile farkedilir. Bu dönemde agri ya hiç yoktur, ya da çok azdir. Gingivitis tedavi ve dogru agiz bakimi ile tam olarak tedavi edilebilir. Ayrica, disetine batan cisimler de disetinde abse ve akut agri meydana getirirler.

Kronik periodontitis

En sik görülen periodontitis tipidir. Eriskin yastaki bireylerin çogunda mevcuttur. Çok yavas ilerler, belirtileri geç ve zor farkedilir veya normal zannedilerek önemsenmez. Bu nedenle bazen tedavide geç kalinmis olunabilir. Disi çevreleyen destek dokularin enfeksiyonu ve yikimidir. Sirasiyla diseti, disetini dise baglayan ve dis kökünü dis kemigine baglayan lifler ve dis kemigi eriyerek cep meydana gelir. Diseti altindaki kök yüzeyi üzerinde mikrobiyal dental plak ve distaslari, ayni zamanda cep boslugu içinde bakteriler ve yiyecek artiklari birikerek ve çogalarak bu enfeksiyonun daha derin dokulara ilerlemesine ve disin kemik desteginin azalmasina neden olur. Belirtileri; koyu kirmizi, morumsu diseti rengi, diseti çekilmesi/büyümesi, dislerde aralanma, uzama, dönme, sallanma, fonksiyon bozuklugu, disler arasina ve cepler içine yiyecek artiklarinin dolmasi, abse olusumu, agiz kokusu, estetik bozukluk olarak siralanabilir. Baslangiç ve orta düzeydeki kronik periodontitis cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilirken, ileri düzeydeki kronik periodontitis ilave cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Diyabet gibi bazi sistemik hastaliklar ve bagisiklik sistemini etkileyen hastaliklar, stres ve sigara gibi faktörler kronik periodontitisin siddetini ve tedaviye verdigi yaniti etkiler.

Agresif periodontitis

Daha az siklikla ama daha siddetli sekilde ve genç bireyleri etkileyen periodontitis tipidir. Bu durum kalitsal da olabilir. Bireyler sistemik olarak sagliklidir. Yerel ve yaygin olmak üzere 2 tipi vardir. Yerel tipinde diseti ile iliskili klinik belirtiler az, ama cep derinligi ve kemik yikimi ileri boyuttadir. Yaygin tipinde ise, hem klinik belirtiler de fark edilebilir düzeydedir hem de kemik kaybi daha çok sayida disi etkilemistir. Tedavisi kronik periodontitise göre daha zor ve karmasiktir.

Sistemik hastaliklarla birlikte görülen periodontitisle

Periodontitis; bazi kan hastaliklari, metabolik hastaliklar, genetik hastaliklar ve bagisiklik sistemini etkileyen hastaliklarin agiz içi belirtisi olarak da görülebilir. Tedavisi tip doktoruyla beraber yürütülür.

Nekroz olusturan periodontal hastaliklar

Disler arasini dolduran üçgen seklindeki disetinin tepesinden baslayarak disetinin yok olmasina(nekroz) ve tedavi edilmedignde ilerleyerek kemik erimesine yol açan periodontal hastaliklardir. Sigara içenlerde, psikolojik stres altinda olanlarda, agiz hijyeni çok kötü olanlarda, AIDS hastalarinda daha siklikla görülür. Hastalar siddetli agridan sikayet ederler.

Diseti absesi ve periodontal absele

Disetine batan yabanci maddeler disetinde abse meydana getirir. Ilgili bölgede kirmizi renk, sislik ve hassasiyet vardir. Ileri kemik erimesi olan ve tedavi edilmemis vakalarda ise periodontal cep içindeki bakteri sayisinin artmasi ile derin dokulari etkileyen periodontal abseler meydana gelir. Agri, sislik, kirmizi – morumsu renk, kanama, cerahat akisi gibi belirtiler gösterir.

 

 

ANTIBIOTIKLERIN PERIODONTAL TEDAVIDEKI YERI NEDIR?

Periodontal hastaliklar; esas olarak hekimin profesyonel islemleri ve hastanin ev bakimi ile mekanik yöntemlerle tedavi edilirler. Gingivitis ve kronik periodontitis vakalarinin büyük çogunlugunda antibiotik kullanimi gerekli degildir. Ancak enfeksiyonun kontrol altina alinamadigi durumlarda ve bazi agresif periodontitis vakalarinda dogru seçilmis antibiotikler ya agiz yoluyla alinarak ya da özel tasiyicilarla cep içine uygulanarak kimyasal destek amaciyla kullanilirlar. Bundan baska cerrahi tedavi sonrasi koruyucu amaçla ve periodontal tedavi sirasinda agizdaki mikroorganizmalarin kan yoluyla vücuda yayilmasi riskine karsi; kontrol altina alinmamis diabet, endokardit, poliartrit, organ transplantasyonu, koroner bypass, kalp kapakçigi degisimi geçirmis hastalarda ve diger risk gruplarinda koruyucu amaçla kullanilirlar. Gereksiz ve yanlis sistemik antibiotik kullanimi hastada çok ciddi bakteri direnci olusumuna neden olarak birey ve toplum için tehlike yaratmaktadir.

 

 

DISETLERINDEKI KANAMAYA VE ÇEKILMEYE DIKKAT

Disetlerindeki Kanamaya ve Çekilmeye Dikkat!

Diseti hastaliklari kemik dokusuna zarar vererek direkt dis kayiplarina neden olabiliyor.  Bu durum kisilerin çigneme fonksiyonlarini, beslenmelerini, konusmalarini da olumsuz etkiliyor. Ayrica yüz estetigini bozarak özgüven kaybina yol açiyor. Diseti hastaliklarinin bir diger olumsuz etkisi ise diyabetlilerde kan sekeri dengesini kontrolden çikarmasi ve kalp-damar hastaliklarini tetikleyebilmesi.

Iste bu konularda farkindalik yaratmak amaciyla 12 Mayis Diseti Sagligi Günü kapsaminda çesitli etkinlikler düzenleniyor. Avrupa Periodontoloji Federasyonu’nun önderliginde,  Türk Periodontoloji Dernegi basta olmak üzere 29 ülke derneginin katilimiyla gerçeklesen etkinliklerin baslica amaci, toplumu diseti hastaliklarindan korunma yollari konusunda bilgilendirmek.

DISETLERINIZDEKI BU BELIRTILERI ÖNEMSEYIN!

Türk Periodontoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Bahar Eren Kuru, “Erken teshis edilen diseti hastaliklari agiz ve vücut sagligiyla ilgili sorunlara yol açmadan basariyla tedavi edilebilmektedir. Koruyucu yaklasimin ve erken teshisle yapilan tedavinin maliyetinin oldukça düsük oldugu da unutulmamalidir” diyor.

Prof. Dr. Bahar Eren Kuru, diseti hastaliklarinin baslica belirtilerini ise söyle siraliyor:

. Disetlerinde kanama

. Kirmizilik

. Disetlerinde hacimce büyüme

. Disetlerinde çekilme ve sekil bozuklugu

. Dis ve disetinin birbirinden ayrilmasi

. Dis ve diseti arasindaki dogal derinligin artmasi (cep olusumu)

. Dis boylarinin uzamasi

. Dislerde hassasiyet, kamasma

. Dislerin yer degistirmesi, aralarinin açilmasi

. Dislerin sallanmasi.”

SAGLIKLI DISETLERI IÇIN NE YAPMALI?

Peki, diseti hastaliklarindan korunmak için neler yapmamiz gerekiyor?

Düzenli dis firçalamanin önemine deginen Prof. Dr. Bahar Eren Kuru, Türkiye’de 2015 yili verilerine göre  kisi basina dis firçasi kullanim sayisinin 1.02, tüketilen dis macununun ise bir tüpten daha az olduguna dikkati çekerek “Bu rakamlar gelismis ülkelerin çok gerisindedir” diyor.

Prof. Dr. Kuru,  saglikli disetlerine sahip olmak isteyenlere su önerilerde bulunuyor:

. Sabah ve gece yatmadan önce; günde iki defa dislerinizi firçalayin.

. Eger diseti hastaliginiz var ise bu süre yeterli olmayabilir, daha uzun firçalama yapmaniz gerekebilir.

. Üç ayda bir dis firçanizi degistirin.

. Yilda  bir ya da iki defa dishekiminize muayene olmayi ihmal etmeyin.

. Günlük agiz bakiminda tek basina dislerin firçalanmasi yeterli degildir. Mutlaka arayüz firçalari ve dis ipiyle dis aralarinin temizligi yapilmalidir.

. Gerek normal, gerekse elektrikli firçalar dogru teknikle uygulandiklarinda oldukça etkin temizlik yaparlar.

. Uzmanlarin arayüz firçalarini uygulamali olarak hastalara göstermeleri zorunludur ve bu firçalar mutlaka dogru teknik ile uygulanmalidir.

DISETI HASTALIGI  SEKER DENGESINI BOZUYOR! 

Prof. Dr. Bahar Eren Kuru, diyabet ve diseti hastaliklarinin birbirlerini etkilediklerini belirterek söyle konusuyor:

“Diyabet hastalari, eger kan seker seviyeleri kontrol altinda degil ise, diseti hastaliklarina yatkinliklarinin yüksek oldugunu asla akillarindan çikarmamalidir. Buna karsin tedavi edilmemis diseti hastaligi da diyabetlilerde kan seker seviyesinin kontrol altina alinmasi zorlastirir.

Disetlerindeki rahatsizlik kalp-damar ve böbrek hastaligi gibi diyabetik komplikasyonlarla karsilasma riskini de yükseltir. Teshisi yeni konulmus tüm diyabet hastalari mutlaka detayli bir agiz-dis sagligi muayenesinden geçmelidir.”

DISETI HASTALIGI ERKEN DOGUM NEDENI

“Gebelik gibi tüm hormonal dengenin degistigi ve yeniden yapilandigi süreçte diseti hastaliklarinin önceden kontrol altina alinmasi büyük önem tasimaktadir” diyen Prof. Dr. Bahar Eren Kuru, anne adaylarina su önerilerde bulunuyor:

“Düsük dogum agirligi, hamilelik hipertansiyonu ve erken dogum gibi bebegin ve annenin sagligini etkileyen sorunlarin diseti hastaliklari ile iliskisi güçlü kanitlarla belirlenmistir. Bu nedenle mümkünse gebe kalmadan önce ya da gebeligin 3-6 aylari arasinda diseti problemleri kontrol altina alinmalidir.”

 

 

ERISKINLERDE AGIZ BAKIMI

Dis firçasi seçimi ve kullanimi:

Dis firçalari; boyut, sekil ve firça killarinin dizilisi, sertligi ve uzunluguna göre farkliliklar gösterirler. Küçük basli, sik killi, kil uçlari yuvarlatilmis, düz kesimli kil demetleri olan, yumusak veya orta sert firçalar seçilmelidir. Böylece disler arasina ve agzin bütün bölgelerine erisip temizleyebilmek kolay olur. Ortalama 4 ayda bir firçanin degistirilmesi tavsiye edilir. Sert ve yanlis firçalama teknigi ile diseti çekilmesi, dis yüzeyinde madde kayiplari ve hassasiyet olusmakta, ayrica tam temizlik etkisi saglanamadigindan çürük ve diseti hastaliklari önlenememektedir. Dis firçasi ile hem disler hem de disetleri temizlenmelidir. Bu amaçla firçalama sirasinda firça killarinin yarisinin dis yüzeyinde, diger yarisinin de diseti yüzeyinde konumlandirilmasi gerekir. Genellikle bu pozisyonda asiri kuvvet uygulamadan, firça basini yerinden kaldirmadan ve belli bir sira takip edilerek yapilmalidir. Sadece killari hareket ettirerek minik yuvarlak dairesel hareketlerle bakterilerin biriktigi bu bölgeleri etkili olarak temizlemek mümkündür. Disler ve disetleri günde 2 kez (sabah kahvaltidan ve aksam yemekten sonra) firçalanarak temizlenmelidir. Peridontist diseti çekilmesi, ameliyat sonrasi gibi farkli durumlarda farkli firçalama metodlari da önerebilir. Pilli / güç kaynagiyla çalisan firçalar, eger normal dis firçasi ile etkili firçalama yapilamiyorsa dogal dis firçasina ilave olarak önerilebilir.

Dis macunlari

Dis firçasinin mekanik temizleme etkisini destekleyen ve parlatan macun kivaminda maddelerdir. Dis macunu leblebi tanesi kadar kullanilmalidir. Çesitli amaçlar için, çesitli içerik ve özellikte dis macunlari vardir. Son yillarda macunlarin içine çesitli maddelerin ilavesi ile plak, çürük, distasi ve hassasiyet önleyici etkiler gelistirilmeye çalisilmaktadir. Periodontist vakaya göre uygun olanini tavsiye edecektir.

Disler arasi bölgenin temizligi

Sadece dis firçasi ile dislerin birbirine bakan ara yüzeylerin temizligi yeterli düzeyde yapilamaz. Diseti hastaliklari esas olarak dislerin ara yüzeylerindeki disetinden basladigi için bu bölgelerin temizligi çok önemlidir. Bu amaçla disler arasina yerlestirilebilen çesitli araçlar kullanilir.

Dis ipi

Disler arasindaki ve disetinin altinda mikrobiyal dental plak ve gida birikintilerini temizler. Mumlu, mumsuz, mentollü, florürlü, klorheksidinli disipi çesitleri vardir. Dis ipi kullanimi firçalamadan sonra yapilmalidir. Dis ipi iki elin orta parmaklarina sarilip sabitlenerek ve iki isaret parmagi ile yönlendirilerek uygulanir. Bu sekilde kullanamayan hastalarda sapan seklinde alt ve üst çeneye uygun olarak açilandirilmis bir tasiyici üzerine sabitlenmis dis ipi ihtiva eden hazir araçlar kullanilabilir. Kullanirken ilgili dis yüzeyinin diseti alti seviyesine kadar inilmeli ve tüm dis yüzeyleri asagi-yukari hareketlerle temizlenmeli ve disetini kesmemeye özen gösterilmelidir. Günde 1 kez mutlaka uygulanmalidir.

 

 

DIS IPI KULLANIMI

Dis Ipi Kullanimi

Dis firçasi bakteri plaginin tümünü yok edemez çünkü dis aralarina tam olarak ulasmasi çok zordur. Zor bölgelerdeki bakterilerin temizlenmesi için üretilmis bir çok aksesuar vardir.

Dis ipinin, fonksiyonu itibariyle firça ve macundan sonra ilk siralarda yer aldigini söyleyebiliriz…

 

 1. 45 cm uzunlugunda ip kesin (eczaneden bu amaçla üretilen ürünü satin almaniz önerilir) ve büyük bir kisimini orta parmaginiza dolayin. Diger orta parmaginiza da siz disinizi temizlerken ipin kullanilmis olan kismini dolayacaksiniz.
 2. 2,5 cm bosluk birakacak sekilde ipi gergin tutun ve yumusak hareketlerle dislerinizin arasina yerlestirin.
 3. Ip dis eti hizasina gelince dise dogru yaslayin ve C sekli verin ve dis ile dis eti arasindaki bosluga yerlestirin.
 4. Ipi dis ile temas edecek sekilde tutarak disin yan yüzeyi boyunca asagi ve yukari dogru kaydirin. Soünra yan dise yaslayin ve ayni hareketi tekrarlayin. Bu sekilde plak parçalanir ve bakteriler uzaklastirilir.

1 -) 45 cm uzunlugunda ip kesin (eczaneden bu amaçla üretilen ürünü satin almaniz önerilir) ve büyük bir kisimini orta parmaginiza dolayin. Diger orta parmaginiza da siz disinizi temizlerken ipin kullanilmis olan kismini dolayacaksiniz.

2 – ) 2,5 cm bosluk birakacak sekilde ipi gergin tutun ve yumusak hareketlerle dislerinizin arasina yerlestirin.

3 – ) Ip dis eti hizasina gelince dise dogru yaslayin ve C sekli verin ve dis ile dis eti arasindaki bosluga yerlestirin.

4 – ) Ipi dis ile temas edecek sekilde tutarak disin yan yüzeyi boyunca asagi ve yukari dogru kaydirin. Soünra yan dise yaslayin ve ayni hareketi tekrarlayin. Bu sekilde plak parçalanir ve bakteriler uzaklastirilir.

Dogru bir teknik, firça, macun ile yapilan ve olmasi gerektigi gibi 2 – 3 dakika süren bir firçalamada bile dislerinizin birbiriyle kontakta oldugu yüzeyler tam olarak temizlenemez. Çogu zaman çürüklerin baslangiç noktasi da bu ulasilmasi zor, kapali alanlardir. Saglikli bir temizleme için mutlaka firçalamadan sonra (en az günde 1 kere) dis ipi kullanmasi gerekir.

Her ögün sonrasinda dis ipini dislerinizin arasinda kaydirarak yemek artiklarinin çikmasini saglayin. Bal mumlu ipler daha yumusak olduklarindan tahris riskini azaltacaktir. Yanlis kullanimi dis etine zararli olmaktadir. Kullanim konusunda dis hekiminiz size daha detayli bilgiyi verecektir.

 

 

DIS FIRÇALAMA

Agiz, vücudumuza hastaliklarin giris yollarindan bir tanesidir. Bu yüzden hastaliklari engelleme, agiz-dis sagliginin korunmasi konusunda düzenli bakim büyük önem tasir.

Bu konuda bize yardimci olacak ürünlerin basinda “dis firçasi” gelmektedir.,

Kurallara uygun ve düzenli dis firçalama  yapildigi takdirde bakterilerin dis üzerinde ve agiz florasinda bulunma süreleri minumuma indirilerek olusabilecek hastaliklarin önüne geçilecektir.

Dis firçalama neden gereklidir ?

Insan agzi dogum sirasinda sterildir. Dogum aninda mikroorganizmalar agiz ortamina dahil olur. Daha sonra bunlar agiz ortaminda çogalarak dogal agiz florasini olustururlar. Hatta bazi yeni dogmus bebeklerde agizda pamukçuk denilen rahatsizlik oülusur. Bunun sebebi agiz ortaminda mantarlarin çok hizli çogalmasidir. Verilen ilaçlarla mantarlar baski altina alinir ve

bakterilerin çogalmasina firsat taninir. Bakteriler çogalinca ilaca gerek kalmaz martarlara karsi bir denge unsuru olustururlar. Rahatsizlikta iyilesmis olur. Fakat bizde bu bakterilerle ömür boyu ayni vücudu paylasmak zorunda kaliriz.

Bizim dis firçalamakla yaptigimiz bu bakterileri disin üzerinden sürekli olarak uzaklastirmaktir. Yoksa amaçladigimiz agzi bir sekilde dezenfekte etmek degildir.

Dis firçalama neden gereklidir ?

Genelde 3-4 ay kullanilabilir. Dis firçasinin bozuldugunu kil demetlerinin birbirinden ayrilmasindan, dagilmasindan ve egilmesinden anlayabilirsiniz. Sert killi firçalar dislerinize zarar verebilir. Çocuklar ise henüz dogru firçalamayi tam olarak uygulayamadiklarindan daha çabuk firça eskitirler.

En dogru dis firçalama teknigi hangisidir ?

Öncelikle firça 45 derecelik bir açiyla dise yaklastirilmali ve disin eni dogrultusunda ileri-geri hareketlerle firçalanmalidir. En son disetinden asagiya dogru bir süpürme hareketiyle islem tamamlanir. Dislerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar oldugundan firça dik olarak sokularak firçalanmalidir. Unutulmamalidir ki, bakteri plagi ve yiyecek artiklarinin yogun oldugu dislerin arka yüzeyleri, arka disler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dislerin ön yüzeyleri firçalandigindan çürükler daha çok arka bölgelerde olusmakta, dis taslari ise çok az firçalanan alt ön bölgede olmaktadir.

Uygun bir teknik kullanilmazsa disler zarar görür mü ?

Evet. Disler çok sert bir tabaka olan mine ile kapli olmasina ragmen sadece yanlis bir teknikle uygulayacaginiz bir firçadan bile büyük zarar görebilir. Hem disin üst kisminda, hem de kökü kaplayan tabakada asinmalara, disetlerinde de çekilmelere yol açabilir. Bu durumda disler çürüge daha yatkin hale gelir. Disleri asindiracak kadar büyük bir kuvvetle dis firçalamaktan kaçinilmali ve yumusak hareketlerle firça oynatilmalidir.

Dis etlerinin firçalanmasi neden gereklidir ?

Yapilmasi gereken baska bir islem de dis etlerini firçalamaktir. “Ama doktor, dis etlerim kaniyor…” Firçalamaya devem edilmelidir, çünkü dis etlerini besleyen damarlar dolasim bozuklugu sonucunda dolgunlasmistir. Buna tip dilinde “konjektiyon” denir. Tedavi etmek için kilcal damarlari açmak yani firça yapmak gerekecektir. Böylece dis etinin damarlari iyilesir ve kanama da kendiliginden durur, Dis etinin firçalanmasi, dis eti hastaliklarindan korunmanin en etkin çarelerindendir.

Firçadan baska dis temizlik araçlari var midir ?

Bunlar, elektrikli firça, dis ipligi, kürdan, ara yüz firçasi, su püskürteci (water – pic), stimulatör.. gibi araçlardir. Elektrikli, firça ve su püskürtücü ülkemizde giderek yaygiinlasmaktadir.